Skip to content
UEF Kamu
  • Etusivu
  • Työkalut
  • Tietopankki
  • Ota yhteyttä
Suomi
Opiskelijaruokailu
Sähköposti
Yammer
Peppi
WebOodi (lukutilassa)
UEF Moodle
eLearn Moodle
DigiCampus
Lukari
Exam: opiskelijan ohjeet
Kirjasto
MOT-sanakirjat
Sykettä.fi
ISYY
UEF Connect
uef.fi
Student2Student -vertaisohjaus
Peppi
uef.fi
Heimo
weboodi.uef.fi
  • Etusivu
  • Työkalut
  • Tietopankki
  • Ota yhteyttä
Ajankohtaista
Uudelle opiskelijalle
Tohtorikoulutus
Opintoyhteisöt
Opiskelijoiden tukikanavat
Sivuaineet ja muut opinnot
Opinto-oppaat
Vaihto-opiskelu ja kansainvälistyminen
Osaamisen tunnustaminen
Opintoneuvonta
Lukuvuoden ajankohtia
Kampukset, tiedekunnat
Yliopistosanastoa
  1. Etusivu
  2. Tietopankki
  3. Opintojen aikana
  4. Yleiset ohjeet
  5. Yliopistolain mukaisen lisäaikahakemusten käsittelyn linjaukset Itä-Suomen yliopistossa
Tulosta yläreunan logo

ITÄ-SUOMEN YLIOPISTO

JOENSUU, KUOPIO

Perustutkinto-opiskelija

Yliopistolain mukaisen lisäaikahakemusten käsittelyn linjaukset Itä-Suomen yliopistossa

Tulosta

Dnro 572/12.01.02.00/2012

Yliopistolain (558/2009) yksi keskeinen tavoite on lain perusteluiden mukaan lyhentää yliopistotutkintoon johtavien suorittamisaikoja ja sitouttaa sekä yliopistot että opiskelijat nykyistä tehokkaampiin opintoprosesseihin. Laissa esitetyt tutkintojen tavoiteajat ovat velvoite sekä yliopistolle että opiskelijoille. Yliopiston tulee järjestää opetus ja opintojen ohjaus siten, että tutkinnot on mahdollista suorittaa päätoimisesti opiskellen säädetyssä ajassa. Opiskelijan tulisi puolestaan suunnitella ja pyrkiä toteuttamaan opintonsa siten, että tutkinto tulee suoritetuksi tavoiteajassa.

Opiskeluoikeuden jatkaminen

Yliopisto voi myöntää lisäaikaa opintojen loppuun saattamiseksi opiskelijalle, joka ei ole suorittanut opintojaan säädetyssä ajassa. Edellytyksenä o, että opiskelija esittää tavoitteellisen ja toteuttamiskelpoisen suunnitelman opintojen saattamiseksi loppuun.

Lisäajan myöntämisestä opiskelijalle, joka ei ole suorittanut opintojaan yliostolaissa säädetyssä ajassa, säädetään yliostolain 42 §:ssä, Itä-Suomen yliopiston hallintojotosäännön 12 §:ssä. Itä-Suomen yliopiston tutkintosääntö 7 §:ssä  ja akateemisen rehtorin päätöksessä ”Opiskeluoikeus Itä-Suomen yliopistossa” (dnro: 1472/12.00.00/2010).

Päätöksen opiskeluoikeuden jatkamisesta tekee tiedekunnan dekaani (hallintojohtosääntö 12§).

Päätös: Tällä päätöksellä täydennän yliopistolain mukaisen lisäaikahakemuksen käsittelyn linjaukset Itä-Suomen yliopistossa.

Lisäaikaa ei myönnetä, jos

  1. opiskelijalla ei ole opintosuorituksia (0 opintopistettä) tai
  2. opiskelijalla ei ole realistista valmistumissuunnitelmaa opntojen loppuun saattamiseksi kohtuullisessa ajassa.

Lisätietoja antaa opiskelijapalveluiden päällikkö Erja Widgren-Sallinen.

Perttu Vartiainen

rehtori

4.4.2012

opiskeluoikeus lisäaika päätös opiskeluaika
University of Eastern Finland Joensuu, Kuopio © University of Eastern Finland
Facebook Instagram Twitter YouTube LinkedIn Snapchat SoundCloud
  • Saavutettavuusseloste
  • Tietosuojaseloste
Hallinnoi evästeitä
Palvelu käyttää evästeitä sivuston optimointiin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastolliset
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
Hallitse vaihtoehtoja Hallinnoi palveluita Hallitse myyjiä Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
{title} {title} {title}