Pepin version 5.6 asennuksen vuoksi järjestelmässä on käyttökatko ti 20.10.2026 klo 8 – 16. Ennakoi käyttökatkon vaikutuksia ja tee nämä tarvittaessa viimeistään 19.10.:
- Ilmoittaudu opintojaksojen toteutuksiin ja tentteihin Pepissä tai Tuudossa
- Varaa EXAM-tenttiaika
- Ota suoritusote tai opiskelutodistus Pepistä
- Tarkista ja ota itselle ylös opetuksen aikataulut ja etäopetuksen linkit. Tuudosta näkyvät aikataulut käyttökatkon aikanakin.
Käyttökatkon aikana ti 20.10.2026 klo 8 – 16 seuraavat toiminnot eivät valitettavasti ole käytettävissä:
- Kirjautuminen Peppiin. Henkilökuntakaan ei pääse kirjautumaan Peppiin.
- Uuden opiskeluoikeuden tallentaminen Peppiin tai olemassa olevan opiskeluoikeuden tietojen ja läsnäolotietojen muuttaminen. Nämä voivat vaikuttaa tunnusten toimintaan.
- Ilmoittautuminen opintojakson toteutukselle, opetusryhmiin tai tentteihin Pepissä tai Tuudossa.
- Uusien suoritusten ja hyväksilukujen tallentaminen Peppiin, mukaan lukien EXAM-tentit.
- Opintojen suunnittelu ja suoritusten katselu Pepin hopsissa.
- Suoritusotteen, opiskelutodistuksen tai tutkintotodistuksen ym. saaminen sähköisesti, pdf:nä tai paperilla.
- Opetukseen tai muuhun käyttöön (myös ainejärjestöt) tilojen varaaminen tai opetuksen aikataulujen muuttaminen.
- Seuraavat liitännäispalvelut eivät toimi: Opinto-opas, Atomi, Lukkarikone, Tuudo Tilavaraus, Opintojaksopalaute OJP, Fokus – opintojen seuranta.
Osittain toimivat palvelut:
- Tuudo
- Suurin osa toiminnoista toimii normaalisti, kuten opetuksen aikataulutiedot/lukujärjestys seuraavalle kahdelle viikolle. Kirjastokortti ja opiskelijakortti toimivat.
- Käyttökatkon aikana eivät toimi opintojaksojen haku, uudet ilmoittautumiset toteutuksille tai tentteihin, uuden kirjastokortin haku ja tilojen varaaminen.
- EXAM
- Tenttiminen onnistuu, jos tenttiajan on varannut ennen käyttökatkoa.
- Uusien tenttiaikojen varaaminen ei toimi.
- EXAM-suoritukset eivät siirry Peppiin käyttökatkon aikana.
- Moodle
- Suurin osa toiminnoista toimii normaalisti.
- Uudet ilmoittautumiset toteutuksille, joilla on käytössä Peppi-Moodle -integraatio, eivät siirry Moodleen käyttökatkon aikana.
- Hakeminen avoimen yliopiston opetukseen
- Ilmoittautuminen avoimeen yliopisto-opetukseen toimii, mutta opiskeluoikeudet muodostuvat vasta käyttökatkon jälkeen.
Pepin uusi versio mahdollistaa yhden opiskeluoikeuden säännöksen täytäntöönpanon tuen, tuntimitoitetun koulutuksen opintohallinnon tuen, tiiviin opetussuunnitelmatasoisen ristiinopiskelun tuen ja opintoelementtien HED-integraation. Lisäksi versio sisältää teknistä ylläpitoa ja useita pienempiä parannuksia eri puolille Peppi-järjestelmää esim. VIRTA-opintotietopalveluun, ristiinopiskeluun ja EMREX-tuontiin liittyen. Versiossa on korjattu myös lähdekoodin ongelmia.
Pahoittelemme käyttökatkosta aiheutuvaa haittaa! Jos käyttökatkon jälkeen havaitset Pepissä tai sen liitännäispalveluissa jotain toimimatonta, ilmoitathan siitä meille. Pyrimme vastaamaan mahdollisimman pian.
Kysymykset ja palaute: [email protected]