Filosofisessa tiedekunnassa mahdollisuus tenttiä Itä-Suomen yliopiston kampusten ulkopuolella rajoitetaan koulutuksiin, jotka on lähtökohtaisesti rakennettu siten, että osa opinnoista tapahtuu etäopintoina. Tällöin tenttiminen on mahdollista paikoissa, joissa järjestetään tenttejä. Opiskelija sopii asiasta tentaattorin kanssa ja selvittää tentin valvojan.
Muutoin filosofisen tiedekunnan opintojen tenttiminen yleisessä kuulustelussa tapahtuu Itä-Suomen yliopiston Joensuun kampuksella. Poikkeustapauksessa tentin voi suorittaa Itä-Suomen yliopiston toisella kampuksella, jos opiskelija itse selvittää samanaikaisesti järjestettävän tentin ja sopii asiasta tentaattorin kanssa.
Opetussuunnitelmassa mainitut vaihtoehtoiset suoritustavat ja sähköiset tentit vähentävät tarvetta suorittaa tenttejä toisella paikkakunnalla.